Køb abonnement
Annonce

LO-kongres blåstempler lang forlovelse før ægteskab med FTF

Afgående LO-formand Harald Børsting har været lun på FTF i mange år, men fusionstankerne har især vakt skepsis i 3F, som er LO's største medlemsforbund. Et kompromisforslag blev i dag enstemmigt vedtaget på LO-kongressen i Aalborg.
Afgående LO-formand Harald Børsting har været lun på FTF i mange år, men fusionstankerne har især vakt skepsis i 3F, som er LO's største medlemsforbund. Et kompromisforslag blev i dag enstemmigt vedtaget på LO-kongressen i Aalborg.Foto: Henning Bagger/Scanpix
26. oktober 2015 kl. 18.03

Vi får større muskelkraft. En ny hovedorganisation kommer til at tælle 90 procent af de overenskomstdækkede lønmodtagere.

Harald Børsting
Formand, LO (afgående)

AALBORG: Det var en enig LO-kongres, som mandag eftermiddag vedtog et forslag om fortsat samarbejde med FTF.

Fusionsplanerne mellem de to hovedorganisationer har tidligere skabt uro på de indre linjer i LO. Især på grund af skepsis fra det største medlemsforbund 3F, som organiserer faglærte og ufaglærte, og som derfor har haft svært ved at se sig under samme paraply som sygeplejesker, skolelærere, politibetjente og andre faggrupper med mellemlange uddannelser under FTF.

Kongresforslaget er en udløber af et kompromisforslag, som midt i september blev vedtaget af hovedbestyrelsen i LO.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026