Løkke efter atomaftale med Frankrig: Vi skal frigøre os fra USA, uden de helt opdager det

Det er ikke nødvendigvis helt ukompliceret, at Danmark og en række andre europæiske lande har sagt ja, tak til at indlede et strategisk samarbejde med Frankrig om atomvåbenafskrækkelse.
For hvordan undgår vi, at USA til gengæld smækker sin atomare paraply over Europa sammen? For hvorfor skal USA bruge penge på at beskytte Europa, hvis Europa hellere vil beskyttes af de to europæiske atommagter Frankrig og Storbritannien?
Hvis man skal tro udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen (M), så er nyheden om det europæiske samarbejde i første omgang blevet taget godt ned i Washington.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.








































