27. januar 2016 kl. 14.12
Morten Løkkegaard, der udover at være folketingsmedlem for Venstre også er næstformand for den danske delegation til Nordisk Råd, skal lede en ny arbejdsgruppe i Nordisk Råd.
Det skriver Morten Løkkegaard i et tweet.
Arbejdsgruppen skal undersøge, hvordan samarbejdet mellem Nordisk Råd og EU kan styrkes, og gruppen kommer til at bestå af en fra hver partigruppe i Nordisk Råd.
Mere Norden i Europa: Er netop udnævnt til at lede arbejdet i Nordisk Råd med at etablere rådet i Bruxelles #dkpol pic.twitter.com/NQNqqotnsK
— Morten Løkkegaard (@Loekkegaard_MEP) 26. januar 2016
Løkkegaard foreslog arbejdsgruppen i oktober 2015, og arbejdet vil i løbet af det næste år gå i gang, oplyser Nordisk Råd.
- Her er otte bud på Sundhedsministeriets næste departementschef
- Vraget ordfører er stadig i chok efter folketingsexit: "Jeg har ikke engang lyst til at gå Caminoen"
- K-næstformand går i rette med bagland: Ikke en borgmesteropgave at forhandle regering
- Regeringsforhandlinger nærmer sig næste akt: Her er fire ting, du skal hæfte dig ved
- Dan Jørgensen vil have europæerne til at arbejde hjemme og skrue ned for varmen


































