Køb abonnement
Annonce

Lokomotivførere og DSB lander ny aftale om arbejdstid

Foto: Jens Nørgaard Larsen/Ritzau Scanpix
10. december 2018 kl. 11.34

Efter længere tids konflikt er DSB og Dansk Jernbaneforbund blevet enige om indholdet af en lokalaftale om lokomotivførernes arbejdstid i S-tog.

Administrerende direktør i DSB Flemming Jensen skriver i en pressemeddelelse, at forhandlingerne "er foregået i en konstruktiv og god tone", og at han er meget tilfreds med, at de i fællesskab har fået arbejdstiden på plads.

”Nu arbejder vi fokuseret videre i de fælles bestræbelser på at få de øvrige lokalaftaler, der skal supplere jernbaneoverenskomsten, på plads,” siger han.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026