Jim Hagemann Snabe har siden 2016 siddet i Mærsks bestyrelse, men nu står den 51-årige forretningsmand til at ryge helt til tops som formand for bestyrelsen.
Det bliver en erfaren erhvervsleder, der skal sidde for enden af bordet som bestyrelsesformand. Udover formandsposten hos Mærsk, kom det for en uge siden frem, at Jim Hagemann Snabe er indstillet til at blive bestyrelsesformand i 2018 for den tyske industrigigant Siemens. Derudover sidder han i bestyrelsen i tyske Allianz, SAP og Bang & Olufsen.
Jim Hagemann Snabe overtager posten fra Michael Pram Rasmussen, der onsdag meddelte, at han trækker sig som bestyrelsesformand. Udmeldingen kom ovenpå et årsregnskab, der viste et underskud på 13 milliarder kroner. Michael Pram Rasmussen nåede at være formand for den danske rederigigant i 14 år.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Fyringen af strammeren Stoklund har fået de blå til at lugte blod. Hans arvtager ser ingen reel forskel på de to



































