Køb abonnement
Annonce
Om  
Malou Aamund
Lars Vinge Frederiksen

Matas henter ny formand med erfaring fra både politik og tech

Malou Aamund var Googles danske direktør fra 2016 til 2022.
Malou Aamund var Googles danske direktør fra 2016 til 2022.Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
23. maj 2025 kl. 14.30

"Bestyrelsen er glade for at kunne indstille en stærk kandidat som ny formand for Matas," lyder det fra den afgående formand for Matas, Lars Vinge Frederiksen.

Matas har netop indstillet Malou Aamund som formand for detailhandelsvirksomheden. Det skriver de i en pressemeddelelse.

Malou Aamund har et CV, der både byder på direktørstillinger i de helt store tech-firmaer, men også som folketingsmedlem for Ny Alliance, før hun skiftede til Venstre fra 2007-2011.

Malou Aamund var Googles danske direktør fra 2016 til 2022. Før det var hun direktør i Microsoft Danmark fra 2001 til 2016, hvor hun bestred stillingerne som salgsdirektør og marketingdirektør i henholdsvis 12 og 3 år.

Siden hun stoppe hos Google i 2022, har hun haft diverse bestyrelsesposter. Nu kan hun også tilføje Matas til dén liste.

Valget af formand skal endeligt vedtages ved Matas' generalforsamling 16. juni 2025.

Læs også

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026