Køb abonnement
Annonce
Om  
Gregers Wedell-Wedellsborg

Matas' topchef stopper

Gregers Wedell-Wedellsborg fortsætter i rollen som administrerende direktør, indtil en ny er fundet.
Gregers Wedell-Wedellsborg fortsætter i rollen som administrerende direktør, indtil en ny er fundet.Foto: Mathias Svold/Ritzau Scanpix
28. august 2025 kl. 07.37

Efter otte år stopper Gregers Wedell-Wedellsborg som administrerende direktør i Matas.

Det oplyser Matas i en pressemeddelelse.

Gregers Wedell-Wedellsborg er tidligere koncerndirektør i Coop, hvor han arbejdede i fem år. Han er bestyrelsesformand for tv2 og Gyldendal. 

Læs også

"Jeg er stolt over de resultater, den fornyelse og den kultur, vi har skabt sammen som hold, mens jeg har stået i spidsen for Matas de seneste otte år. Så det er ikke uden vemod, at jeg nu siger farvel til en af Nordens førende detailvirksomheder, men jeg har fået et tilbud, jeg ikke kan sige nej til," siger Gregers Wedell-Wedellsborg.

Han vil på et senere tidspunkt afsløre, hvilket internationalt topjob han skal bestride.

Gregers Wedell-Wedellsborg fortsætter i rollen som administrerende direktør, indtil en ny er fundet.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026