
Efter otte år stopper Gregers Wedell-Wedellsborg som administrerende direktør i Matas.
Det oplyser Matas i en pressemeddelelse.
Gregers Wedell-Wedellsborg er tidligere koncerndirektør i Coop, hvor han arbejdede i fem år. Han er bestyrelsesformand for tv2 og Gyldendal.
"Jeg er stolt over de resultater, den fornyelse og den kultur, vi har skabt sammen som hold, mens jeg har stået i spidsen for Matas de seneste otte år. Så det er ikke uden vemod, at jeg nu siger farvel til en af Nordens førende detailvirksomheder, men jeg har fået et tilbud, jeg ikke kan sige nej til," siger Gregers Wedell-Wedellsborg.
Han vil på et senere tidspunkt afsløre, hvilket internationalt topjob han skal bestride.
Gregers Wedell-Wedellsborg fortsætter i rollen som administrerende direktør, indtil en ny er fundet.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Mette Frederiksen har valgt sin foretrukne arvtager, lyder analysen. Danskerne er langt fra overbeviste
- Komikeren, der blev præsident: Zelenskyj vandt verdens respekt – men er ved at tabe ukrainernes tillid
- Regeringsgrundlaget afslører, at det kristne Danmark er blevet et blåt projekt


































