Mette Frederiksen vinder frem igen

Foto: Niels Ahlmann Olesen
Ingen af de to statsministerkandidater kan være super tilfredse, men S-leder Mette Frederiksen kan i det mindste glæde sig over, at retningen igen er rigtig.
Det er situationen op til onsdagens afslutningsdebat i Folketinget, der samtidig bliver et slags startskud på valgkampen.
En ny Norstat-måling udført for Altinget og Jyllands-Posten viser, at 28 procent af vælgerne nu foretrækker den socialdemokratiske formand, Mette Frederiksen, som statsminister. 22 procent peger på Venstres statsminister Lars Løkke Rasmussen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Karl Kjær Bang40 år22. maj
Chef for samfundsansvar, public affairs og presse, PFA Pension
Lars Brix75 år22. maj
Medierådgiver, fhv. chef, DR Nordjylland, fhv. adm. chefredaktør, Nordjyske
Hans Jørgen Kaptain80 år22. maj
Advokat (H), partner, HjulmandKaptain, formand for Dokøen, Sæby Fiske-Industri og Dafolo, fhv. viceborgmester (V), Frederikshavn
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly













































