Køb abonnement
Annonce

Dan Jørgensens bud på farvel til russisk gas er fugle på taget, siger støttepartier

Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
12. maj 2022 kl. 12.15

Det spidser til i forhandlingerne om den første delaftale om Danmark kan mere II, der skal sætte turbo på udrulning af fjernvarme i områder med naturgas. Det skal være med til at skabe uafhængighed af russisk gas.

Regeringen havde håbet på at lukke delaftalen i denne uge for så at gå videre til forhandlinger om flere vindmøller og solceller, men flere partier har ikke været tilfredse med regeringens udspil til en aftale.

Skal fjernvarmeselskaber konvertere mere end 200.000 naturgashuse, løber det op i investeringer på op imod 30 milliarder kroner. Måske mere. Hvis så store investeringer skal realiseres, så kræver det nogle garantier.

Kim Mortensen
Direktør, Dansk Fjernvarme

”Der er ikke noget, som jeg har set i forhandlingerne, der gør mig tryg ved, at vi når i mål med at få fjernvarmenettet fuldt udrullet i 2028,” siger SF’s klima- og energiordfører, Signe Munk.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026