Milliardbesparelser i kommunerne skal betale for højere løn til offentligt ansatte

Den nære velfærd og borgerrettede service risikerer at betale prisen, når SMV-regeringen vil give en ekstraordinær lønforhøjelse til udvalgte grupper af offentligt ansatte.
Det frygter Kommunernes Landsforening (KL) og flere offentlige fagforbund oven på, at den nye regering onsdag præsenterede sit nye regeringsgrundlag.
Her fremgår det, at S-regeringens løfte om at give tre milliarder lønkroner til den offentlige sektor lever videre. Men at pengene nu skal findes gennem besparelser på administration i kommuner og regioner fremfor det økonomiske råderum, som Socialdemokratiet oprindeligt har lagt op til.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Nyhedsoverblik

Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"

Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"

Selvfølgelig falder vores tillid til politikerne, når de ikke er åbne om partiernes pengestrømme

































