Hans Jørgen Nielsen
Søren BaldMindeord: Universitetslektor, valgforsker Hans Jørgen Nielsen (79)
I perioden mellem 1966 og 2011 gik danskerne til folketingsvalg 18 gange. Vælgerne skaffede dermed universitetslektor Hans Jørgen Nielsen masser af løbende materiale om hans foretrukne emne, vælgervandringer, som han formidlede på mange niveauer.
Vi er mange, der både som studerende og kollegaer har haft utrolig stor glæde og stort udbytte af at trække på hans umådelige indsigt og vilje til at påvise, fortolke og dele ud.
Han var ikke en nålestribet universitetsbureaukrat med glatte svar og uangribelig envejskommunikation, men et levende menneske, forankret i en stærk faglighed kombineret med udtalt venlighed og åbenhed over for nye synsvinkler og nye spørgsmål om gammelkendte problemer. Han blev mere og mere en institution på instituttet.
Dansk vælgerforskning skylder ham meget, og vi, der har oplevet ham, er gået mere nysgerrige og vidende hjem.
Han ville slet ikke bryde sig om mindeord, for han var gennemført blufærdig, men han og hans virke fortjener dem.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- Ruslands tilbagekomst til kunstens fine selskab har affødt voldsomme protester. Nu skyder ambassadør igen






































