
Siden 2014 har man kunne se Niels Krause-Kjær på skærmen, når man tændte for DR2 Deadline klokken 22.30. Men nu stopper han. Det oplyser han på Twitter.
"Farvel til Deadline - Efter ti år som vært og næsten 1000 Deadline-udsendelser. Til februar udkommer min næste roman 'Nedsmeltning'. Til marts fylder jeg rundt. Det er tid at ryste posen, skrive flere bøger, holde flere foredrag og samle små og halvsmå projekter op," skriver han.
Inden han startede som vært på deadline, var han vært på DR2 Morgen, og før det havde han sit eget radioprogram 'Krause på tværs' på P1.
Fra 2004 til 2005 var han institutleder på Institut for Journalistik på Syddansk Universitet, og inden da var han i en længere periode lektor på Danmarks Journalisthøjskole. Han har desuden været pressechef for den Konservative folketingsgruppe på Christiansborg i perioden 1997 til 1998.
Niels Krause-Kjær har skrevet en række bøger og debuterede i 2000 med spændingsromanen 'Kongekabale'.
Emner i denne artikel
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Fyringen af strammeren Stoklund har fået de blå til at lugte blod. Hans arvtager ser ingen reel forskel på de to



































