Den øverste chef i Danmark største virksomhed målt på markedsværdi, Novo Nordisk, er kåret som 'Årets Leder 2020' af interesseorganisationen Lederne.
Det skriver interesseorganisationen Lederne i en pressemeddelelse.
Og det er en pris, som Lars Fruergaard Jørgensen er stolt af at modtage.
"Jeg er meget stolt over at vinde prisen som årets leder. God ledelse handler for mig om at kunne definere en strategi og en retning, være god til at forklare den og få organisationen til at følge den. Det handler om at få mange til at lykkes, og det får man ved at give noget af sig selv og vise sårbarhed," siger han i pressemeddelelsen.
Lars Fruergaard Jørgensen har været Novo-topchef siden 2017 og har arbejdet i den verdensomspændende medicinalvirksomhed i 30 år.
Lederne er en interesseorganisation for ledere og andre betroede medarbejdere. Vi repræsenterer mere end 108.000 medlemmer.
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Fyringen af strammeren Stoklund har fået de blå til at lugte blod. Hans arvtager ser ingen reel forskel på de to



































