Ny aftale sender 18 milliarder kroner ud til forskning: Det meste går til forsvarsteknologi og klima

Med en ny aftale afsætter regeringen og Folketingets partier 18,2 milliarder kroner til forskning.
Størstedelen af pengene er fordelt ud over de næste fire år. Det er investeringer i kritiske teknologier – eksempelvis inden for forsvar – grøn omstilling og sundhed.
"Udover forsvarsaftalerne, så er det her en af de største aftaler, målt i kroner og ører, der er indgået i den her regeringsperiode," siger uddannelses- og forskningsminister Christina Egelund (M).
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter



































