Nye regler møder hård kritik: Kan blokere for lovligt indhold på nettet

Det vil begrænse, hvad vi som borgere kan uploade og dele på internettet.
Sebastian Schwemer
Ekspert i informations- og innovationsret på KU
STRASBOURG: EU’s 28 medlemslande skal formentlig snart opdatere deres love om ophavsrettigheder.
Det står klart efter en afstemning i Europa-Parlamentet tirsdag.
Her stemte Parlamentet ja til en ny EU-aftale, der skal sikre stærkere ophavsrettigheder for kunstnere, journalister og forfattere, når deres sange, artikler eller tekster bliver uploadet på brugerdelingssider som Youtube, Facebook og Instagram. Dermed mangler der nu kun EU-medlemslandenes formelle godkendelse, før direktivet er helt på plads.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Dragsted har baglandets støtte, men ikke alle ønsker en regering med Løkke










































