Nye tal: Så meget er boligpriserne i København stukket af de seneste år

De københavnske ejerboligpriser er stukket af. Nye tal viser, at ejerlejligheder i Københavns Kommune er steget 19 procent på bare et år.
Kigger man længere tilbage er kvadratmeterpriserne på ejerlejligheder steget 91 procent fra 2014 til 2024 i Københavns Kommune, mens Frederiksberg har set en stigning på 82 procent. Det viser en analyse Altinget har lavet på baggrund af data fra Boligsiden.
Justeret for inflation er stigningen 60 procent i København og 52 procent på Frederiksberg.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter













































