Køb abonnement
Annonce

Ombudsmanden får nye beføjelser

Foto: colourbox.com
22. april 2014 kl. 09.51

Når KL og Danske Regioner er kommet ind under den nye offentlighedslov, mener jeg også, at det skal være muligt at klage til ombudsmanden over dem. Min beslutning er således truffet for bl.a. på dette område at skabe harmoni mellem anvendelsesområderne for den nye offentlighedslov og ombudsmandsloven.

Jørgen Steen Sørensen
Folketingets Ombudsmand
Fakta
§ 3, stk. 1, nr. 3, i offentlighedsloven fastsætter, at loven bortset fra bestemmelserne i §§ 11 og 12 og §§ 15-17 finder anvendelse på al virksomhed, der udøves af KL og Danske Regioner. Det betyder, at lovens regler om aktindsigt og notatpligt finder anvendelse på KL og Danske Regioner.
 
Efter § 7, stk. 4, i ombudsmandsloven kan ombudsmanden bestemme, at selskaber, institutioner, foreninger mv., der ved lov eller administrativt helt eller delvis inddrages under de regler og principper, der gælder for den offentlige forvaltning, i samme omfang skal være omfattet af ombudsmandens virksomhed.

Kilde: Folketingets Ombudsmand

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026