Ombudsmanden får nye beføjelser

22. april 2014 kl. 09.51
Når KL og Danske Regioner er kommet ind under den nye offentlighedslov, mener jeg også, at det skal være muligt at klage til ombudsmanden over dem. Min beslutning er således truffet for bl.a. på dette område at skabe harmoni mellem anvendelsesområderne for den nye offentlighedslov og ombudsmandsloven.
Jørgen Steen Sørensen
Folketingets Ombudsmand
Fakta
§ 3, stk. 1, nr. 3, i offentlighedsloven fastsætter, at loven bortset fra bestemmelserne i §§ 11 og 12 og §§ 15-17 finder anvendelse på al virksomhed, der udøves af KL og Danske Regioner. Det betyder, at lovens regler om aktindsigt og notatpligt finder anvendelse på KL og Danske Regioner.
Efter § 7, stk. 4, i ombudsmandsloven kan ombudsmanden bestemme, at selskaber, institutioner, foreninger mv., der ved lov eller administrativt helt eller delvis inddrages under de regler og principper, der gælder for den offentlige forvaltning, i samme omfang skal være omfattet af ombudsmandens virksomhed.
Kilde: Folketingets Ombudsmand
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I årevis har institut målt partilederes popularitet. Nu sætter formand bundrekord
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne
Nyhedsoverblik
Skal politikernes navne med i Afghanistan-redegørelsen?

Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen

I dag kan Folketingets øverste ledelse underkende magtfuldt udvalg i sag om krigsrapport

Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse







































