Optræk til forbrødring mellem KL og Danske Regioner

En decentral offentlig sektor, der hænger sammen på tværs af ikke mindst kommuner og regioner, står højt på den politiske ønskeseddel disse år.
Men sammenhængen har trange kår. For forholdet mellem KL og Danske Regioner har længe været på frysepunktet. Men det vil de to nye formænd for henholdsvis KL og Danske Regioner ændre på.
”Jeg tænker, at vi nu ved påbegyndelsen af en ny periode kan finde ind i et godt samarbejde, som har ambitionen om at sikre borgerne den allerbedste velfærd som omdrejningspunktet,” siger Jacob Bundsgaard (S), formand for KL.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter



































