Køb abonnement
Annonce
Kommentar af 
Poul Madsen

P-selskaber opfører sig som rockere. Det har endelig gjort ministeren gal

For parkeringsselskaberne er det en guldrandet millionforretning, fordi de udsteder tusindvis af gebyrer, skriver Poul Madsen.
For parkeringsselskaberne er det en guldrandet millionforretning, fordi de udsteder tusindvis af gebyrer, skriver Poul Madsen.Foto: Arthur J. Cammelbeeck
3. december 2025 kl. 14.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

"Parkeringsbranchen er som rockerne."

Transportminister Thomas Danielsen er tydeligvis blevet sur. Og det er godt.

Der er i den grad brug for, at nogen fra det politiske system bliver så sure, at de griber ind over for parkeringsselskabernes udspekulerede og uetiske forretningsmetoder.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026