Partier i tænkeboks efter “ikke optimalt” Europol-tilbud

Et umiddelbart uløseligt dilemma, hvis man både vil have permanent grænsekontrol og en aftale om Europol. Og netop den permanente grænsekontrol er måske mest symbolske mærkesag og drøm, Dansk Folkeparti har - og den vil man nødigt give afkald på.
Fra analysen
...
BRUXELLES/KØBENHAVN: Det blev hverken en parallelaftale eller et fuld og helt medlemskab af Europol.
Det blev en ‘Denmark only’-aftale, som statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) kunne præsentere torsdag 8. december 2016.
Aftalen betyder, at Danmark ikke længere er fuldt medlem af Europol fra 1. maj næste år. Her overgår Europol fra et mellemstatslig til et overstatsligt samarbejde, som sender Danmark ud på grund af vores retsforbehold. Det ændrer aftalen ikke på.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
































