Køb abonnement
Annonce

Partier er parate til at lade valg afgøre adgangskrav

Foto: Jens Nørgaard Larsen/Scanpix
12. april 2016 kl. 07.50

Tirsdag begynder forhandlingerne om en ny gymnasiereform, og det tegner til, at det bliver svært at enes om et karakterkrav. Socialdemokraterne, Radikale og SF står på et adgangskrav på 2, regeringen og Konservative ønsker 4, Dansk Folkeparti 6 og Liberal Alliance 7. Enhedslisten og Alternativet ønsker, at der fortsat ikke skal være adgangskrav.

Dermed ser det ud til, at der er hårde forhandlinger i vente, men flere partier melder sig nu klar til en model, der kan sikre en aftale om en ny gymnasiereform – også selvom det ikke skulle lykkes at blive enige om en adgangskrav. Det skriver Berlingske.

OVERBLIK: Se regeringens gymnasieudspil her

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026