
Danmarks ældste Zoologiske have får ny administrerende direktør. Pernille Wendel Mehl overtager posten i Købehavn Zoo.
Det oplyser den Zoologiske have i en pressemeddelelse.
Det er bestyrelsen i Købehavn Zoo, der har indstillet Pernille Wendel Mehl.
"Pernille er en topleder med betydelig erfaring fra både ledelses- og bestyrelsesarbejde i en række forskellige virksomheder. Hun har et vidunderligt energisk drive og en uformel og inddragende ledelsesstil," siger bestyrelsesformand i København Zoo, Jørgen Horwitz.
Pernille Wendel Mehl kommer fra et job som administrerende direktør hos uddannelsesforlaget Clio. Tidligere har hun brugt syv år med den jobtitel i Danske Lotteri Spil.
Men nu får hun ansvaret på dyrene og medarbejderne på Frederiksberg.
"Det er en kæmpe ære at få mulighed for at bidrage til videreudviklingen af én af Danmarks største og første kulturinstitutioner. Sammen med dem vil jeg gøre mit bedste for at fortsætte udviklingen af Zoo, så vi ikke alene kan gøre en forskel for dyrene i Haven, men også for naturbevarelse, biodiversitet og dyreliv rundt omkring i verden," siger Pernille Wendel Mehl.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform






































