Prins Joachim forlænges på ambassaden i Washington

Prins Joachim bliver i Washington.
Sådan lyder det i en pressemeddelelse fra Forsvarsministeriet. Her fremgår det, at prinsen er blevet forlænget i både sin stilling som forsvarsindustriattaché og stedfortrædende forsvarsattaché.
Ministeriet kalder forlængelsen et led i styrkelsen af det tætte transatlantiske samarbejde.
Som forsvarsindustriattaché og stedfortrædende forsvarsattaché refererer Prins Joachim til Forsvarsministeriet og i sit daglige virke til ambassadøren i Washington D.C.
Prins Joachim tiltrådte stillingen som forsvarsindustriattaché 1. september 2023 for en tre-årig periode med mulighed for forlængelse.
Han har tidligere været ansat som forsvarsattaché på den danske ambassade i Paris.
Prinsen er uddannet agrar-økonom ved Den Classenske Agerbrugskole Næsgaard på Falster. Han blev 1. september 2020 udnævnt til brigadegeneral i Hæren.
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Mette Frederiksen har valgt sin foretrukne arvtager, lyder analysen. Danskerne er langt fra overbeviste



































