Professor om nej til at ophæve Hjorts immunitet: “Det er aldrig sket før”

Torsdag blev et nyt kapitel skrevet i historiebøgerne, da et flertal i Folketinget afviste af ophæve Claus Hjort Frederiksens (V) immunitet.
“Det er i sig selv historisk, at der ikke kan samles et flertal om at ophæve immuniteten. Det er aldrig sket før,” siger professor emeritus ved Københavns Universitet, Jørn Vestergaard.
Siden 1955 har 39 folketingsmedlemmer fået ophævet deres immunitet. De seneste eksempler er forhenværende Venstre-minister Inger Støjberg, der blev tiltalt og dømt for brud på ministeransvarsloven, og Dansk Folkepartis Morten Messerschmidt, der er tiltalt for svindel med EU-midler.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter













































