Køb abonnement
Annonce

R og EL: Grænser for hvad vi kan forvente af DSB

Foto: Colourbox
12. marts 2015 kl. 12.32

Med den infrastruktur, der er i dag, er det nærmest en umulighed at levere tog til tiden.

Andreas Steenberg (R)
Transportordfører

Pendlerne får, hvad de vil have. Sådan lød det fra transportminister Magnus Heunicke (S), da han tirsdag sammen med SF og Enhedslisten kunne præsentere en ny aftale om DSB's fremtid.

Men den nye aftale bliver dog ikke kun mødt med tilfredshed fra Passagerpulsen, der hører under Forbrugerrådet Tænk.

Afdelingschef Mette Boye ser tegn på, at kunderne kommer mere i centrum i den nye aftale, men peger på, at der også er områder, hvor ambitionsniveauet ikke er ret højt. Det gælder målene for kunderettidighed og kundetilfredshed.

"Man har et mål om, at kundetilfredsheden ikke må falde, og det synes jeg ikke er særligt ambitiøst. Der burde klart og tydeligt stå, at tilfredsheden skal stige fremadrettet," siger hun.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026