1. september tiltræder Rikke Hedman som programchef på Radio4.
Det skriver radiokanalen, der til november erstatter Radio24syv på FM4, i en pressemeddelelse.
Rikke Hedman har senest været kommunikations- og formidlingschef for VejleMuseerne, men har også begået sig som redaktionschef og udviklingsdirektør på DR. Her har hun blandt andet været med til at skabe programmerne 'Bonderøven', 'Nak og Æd' og 'Bertelsen på Caminoen'.
"Hun er ikke bange for at gå i nye og uventede retninger, og så har hun samtidig en kolossal erfaring med at skabe brede formater, som danskerne tager til sig," lyder det fra Radio4's administrerende direktør, Anne-Marie Dohm, i pressemeddelelsen.
1. november går Radio4 i luften som Danmarks nye public service-radiokanal. Rikke Hedman glæder sig til at give sig i kast med de udfordringer, der følger med opstarten af en helt ny radiokanal.
"Opgaven på Radio4 oser af både udfordringer og en stærk samarbejdsånd – både internt og i høj grad sammen med danskerne. Det glæder jeg mig til at fyre op under," siger Rikke Hedman.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
Indsigt
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Eksperter: 46 landes udlændingeopråb til dommerne i Strasbourg frikender ikke udvisningsreform
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter


















































