I det nye år skal stifteren af Danmarks Videnscenter for Integration, Rasmus Brygger, lede etnicitetsteamet hos Institut for Menneskerettigheder.
Det skriver Rasmus Brygger selv på LinkedIn.
Tidligere på måneden måtte Rasmus Brygger melde ud, at Danmarks Videnscenter for Integration er tvunget til at lukke ved årsskiftet grundet manglende finansiering. Det ser dog ikke ud som om, at Rasmus Brygger skal være ledig længe, når han til januar skal bruge sin viden om integration hos Institut for Menneskerettigheder.
"Der er for mig ingen tvivl om, at instituttet løfter en vigtig demokratisk opgave, som vi ikke kunne være foruden. Derfor glæder jeg mig helt enormt til arbejdet med at holde et skarpt blik på forskelsbehandling af etniske minoriteter," skriver Rasmus Brygger på sin LinkedIn.
Udover de to år i Danmarks Videnscenter for Integration har Rasmus Brygger arbejdet som chefkonsulent i blandt andet SMVdanmark og Dansk Arbejdsgiverforening. Han har en bachelor i international business administration fra Syddansk Universitet.
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Fyringen af strammeren Stoklund har fået de blå til at lugte blod. Hans arvtager ser ingen reel forskel på de to




































