Regeringen vil hjælpe virksomheder til at handle med Iran uden om amerikanske sanktioner

Iran, USA, Kina, Rusland og EU indgik i 2015 en atomaftale med Iran kaldet ’Joint Comprehensive Plan of Action’ (JCPoA), og FN’s Sikkerhedsråd tilsluttede sig efterfølgende aftalen.
Atomaftalen betyder, at Iran er underlagt international kontrol med sit atomprogram, for til gengæld at få løftet internationale sanktioner og øget samhandel med andre lande.
I 2018 meldte præsident Trump USA ud af aftalen, og USA indførte hårde sanktioner mod Iran. Det betyder i praksis blandt andet, at alle, der handler med Iran, risikerer at blive straffet økonomisk af USA.
Dermed har Iran ikke længere nogen særlig gevinst af at leve op til sin del af atomaftalen.
Det bekymrer de øvrige aftaleparter, og derfor har europæiske lande arbejdet på at finde en måde at fastholde samhandel og dialog med Iran, så atomaftalen ikke bryder sammen. USA på den anden side kan opfatte det europæiske handelsinitiativ som en underminering af USA's sanktioner mod Iran.
Udenrigsminister Jeppe Kofod (S) vil have Danmark med i et nyt handelsinitiativ, som skal gøre det muligt for virksomheder at samarbejde med Iran uden at blive ramt af eventuelle sanktioner fra USA.
Det fremgår af et aktstykke underskrevet af Jeppe Kofod sendt til Folketingets Finansudvalg.
Udenrigsministeren ønsker konkret, at Danmark skal tilslutte sig som aktionær i handelsinitiativet Instex. Det er en finansiel virksomhed, som Storbritannien, Frankrig og Tyskland stiftede sidste år for at understøtte europæisk samhandel med Iran ved at beskytte virksomheder mod sanktioner fra USA. Også Belgien, Finland, Holland, Norge og Sverige har tilsluttet sig initiativet. Se mere i boksen til højre.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
































