Regeringen vil oprette teltlejr til flygtninge

Der er nu kommet flere asylansøgere til Danmark i år, end der gjorde hele sidste år, og den seneste halvanden måned er tallet steget kraftigt. Sådan lyder det fra statsminister Lars Løkke Rasmussen (V), der sammen med regeringen fredag præsenterede 34 tiltag på asylområdet.
”De internationale svar på flygtningekrisen er der ikke endnu. Tingene bevæger sig måske nok i den rigtige retning, men det går langsomt. Og mens vi venter på de internationale svar, er det vores opgave at passe på Danmark. Det har vi et ansvar for,” siger Lars Løkke Rasmussen og fortsætter:
”Det er i det lys, jeg netop har orienteret partilederne om regeringens asylpakke med 34 initiativer til en robust og fast asyl- og udlændingepolitik.”
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen





































