Rikke Egelund ny pressechef for Frank Jensen

Rikke Egelund tiltræder som ny pressechef i Københavns overborgmester Frank Jensens sekretariat efter vinterferien.
Hun kommer fra en stilling som kommunikationschef hos Rigspolitiet, men har tidligere været særlig rådgiver for Lene Espersen (K) i Udenrigsministeriet og pressechef for sundheds- og omsorgsborgmester Ninna Thomsen (SF) i København. Rikke Egelund er 47 år og har en uddannelse som journalist.
“Jeg glæder mig til at være med til at fortælle om den rivende udvikling, der sker i København i disse år. København er en af de bedste byer i verden at bo og arbejde i, og den udvikling af en levende, bæredygtig og solidarisk by vil jeg rigtig gerne være med til at udbrede og løfte,” siger Rikke Egelund til Altinget om sit jobskifte.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I årevis har institut målt partilederes popularitet. Nu sætter formand bundrekord
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
Nyhedsoverblik

Professorer: Folketinget opfører sig som et lukket broderskab i sagen om Afghanistan-udredningen

Ny formand for Udenrigspolitisk Nævn: Politikere skal kunne fjerne egne navne fra uvildig Afghanistan-undersøgelse

Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?









































