Anne Madsen
Tanja Larsson
Gert JørgensenS-borgmesterkandidat skal vikariere i Folketinget under kommunalvalget
Socialdemokratiets spidskandidat i Sorø Kommune, Anne Madsen (S), skal vikariere i Folketinget.
Det skriver TV 2 Øst.
Fra 25. oktober skal Anne Madsen vikariere for folketingsmedlem Tanja Larsson (S), der er gravid.
Dermed indtræder hun som stedfortræder i Folketinget lige inden valgkampen, der afgøres 16. november i år. Hun understreger i den forbindelse til TV 2 Øst, at borgmesterposten vil være førsteprioritet:
”Socialdemokratiet og jeg går efter at få borgmesterposten i Sorø. Det kommer først. Så enkelt er det. Min kredsbestyrelse ved godt, at den skal finde en anden folketingskandidat, hvis vi overtager borgmesterposten efter valget.”
Tanja Larsson blev folketingsmedlem i oktober 2019, efter Henrik Sass Larsen (S) valgte at forlade sin post.
Ved kommunalvalget i 2017 modtog Socialdemokratiet 29,9 procent af stemmerne i Sorø Kommune. Konservative modtog 24,7 procent af stemmerne, hvor partiets Gert Jørgensen (K) modtog flest personlige stemmer foran Socialdemokratiets Anne Madsen.
Gert Jørgensen, der er kommunens nuværende borgmester, genopstiller til årets kommunalvalg som Konservatives spidskandidat.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt




































