S, SF og Alternativet går i valgforbund til EU-valg

Socialdemokratiet, SF og Alternativet slår pjalterne sammen forud for Europa-Parlamentsvalget i juni 2024.
Det fortæller statsminister Mette Frederiksen (S) på et pressemøde fredag eftermiddag foran Christiansborg. Ved hendes side er SF-formand Pia Olsen Dyhr og Alternativets partileder, Franciska Rosenkilde.
Grøn omstilling, udviklingen på den europapolitiske scene samt chancen for at mindske stemmespild har fået de tre partier til at gå i valgforbund sammen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter



































