Så meget tjener regeringens spindoktorer

Den længe ventede liste med oplysninger om løn, uddannelse og arbejdsfunktioner for regeringens 23 særlige rådgivere er netop offentliggjort.
Statsminister Helle Thorning-Schmidts (S) særlige rådgiver Noa Redington topper listen med en fast årsløn på 1.053.478 kr. ekskl. pension. I bunden af lønstatistikken ligger særlig rådgiver for sundhedsminister Astrid Krag (SF) Allan Wessel med en årsløn på 699.177 kr. ekskl. pension.
Oplysningerne om de særlige rådgivere kommer på baggrund af en betækningen fra Udvalget om særlige rådgivere, som blev nedsat af finansminister Bjarne Corydon (S) tilbage i april 2012. I betænkningen, som blev offentliggjort i maj 2013, anbefalede ekspertudvalget blandt andet større åbenhed om de særlige rådgiveres løn og ansættelser.
I forlængelse heraf lovede finansministeren, at lønforholdene ville blive offentliggjort. Og efter næsten seks månder har Moderniseringsstyrelsen så fremlagt listen, der viser løn, arbejdsfunktioner og uddannelse for de særlige rådgivere.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Fyringen af strammeren Stoklund har fået de blå til at lugte blod. Hans arvtager ser ingen reel forskel på de to

































