Køb abonnement
Annonce
Analyse af 
Jakob Nielsen

Samsam vandt – men han er endnu ikke frikendt  

Ahmed Samsam fik tirsdag Højesterets ord for, at han samarbejdede med efterretningstjenesterne, da han i 2013 og 2014 rejste til Syrien. På den baggrund håber han at få omstødt den terrordom, han modtog i Spanien i 2018.
Ahmed Samsam fik tirsdag Højesterets ord for, at han samarbejdede med efterretningstjenesterne, da han i 2013 og 2014 rejste til Syrien. På den baggrund håber han at få omstødt den terrordom, han modtog i Spanien i 2018.Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
3. september 2025 kl. 03.00

Borgeren vandt over systemet.

Anderledes kan man ikke konkludere, efter at Højesteret tirsdag gav Ahmed Samsam medhold i sagen mod Politiets Efterretningstjeneste og Forsvarets Efterretningstjeneste.

At borgeren ovenikøbet er en dybt kriminel mand fra et indvandrermiljø, vidner om, at magtens tredeling er andet og mere end en teoretisk øvelse i jurabøgerne. Lige som det vidner om vigtigheden af pressens rolle som fjerde statsmagt.  

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026