Socialdemokratiet: Der er gået overbud i klimapolitikken

Jeg tror, at hvis valgkampen varede en måned mere, så ville der være nogle, der sagde, at vi kan lave en 100 procents reduktion på to uger.
Pernille Rosenkrantz-Theil (S)
Socialordfører
Det er næppe en overdrivelse at påstå, at klimaet er ét af de emner i valgkampen, der har fyldt mest i både vælgerne og politikernes bevidsthed.
Dét blev allerede cementeret på valgkampens første dag, da 11 ud af 13 partiledere i en TV 2-debat erklærede, at netop deres parti havde den mest ambitiøse klimapolitik.
Men ifølge Socialdemokratiet er der grund til bekymring, når flere partier i rød blok forsøger at overbyde hinanden i, hvem der kan have den mest ambitiøse klimapolitik.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
































