Køb abonnement
Annonce
Analyse af 
Esben Schjørring

Sofie Carsten Nielsen bruger minkskandalen som brækjern til regeringskontorerne

Kombinationen af trussel og tilbud om frelse kommer på et tidspunkt, hvor De Radikale faktisk opfatter det sådan, at samarbejdet med regeringen er bedre end på noget andet tidspunkt siden FV19, og at der er en gensidig respekt og god dialog mellem Mette Frederiksen og Sofie Carsten Nielsen. De er også begge rutinerede og hårde magtpolitikere, kan man tilføje.
Kombinationen af trussel og tilbud om frelse kommer på et tidspunkt, hvor De Radikale faktisk opfatter det sådan, at samarbejdet med regeringen er bedre end på noget andet tidspunkt siden FV19, og at der er en gensidig respekt og god dialog mellem Mette Frederiksen og Sofie Carsten Nielsen. De er også begge rutinerede og hårde magtpolitikere, kan man tilføje.Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
11. november 2021 kl. 13.00

Minkskandalen har på få uger transformeret Mette Frederiksen fra at være den mest slagkraftige statsminister siden Anders Fogh Rasmussen til at være i defensiven, på hælene og for hver dag der går med sin personlige troværdighed stadigt mere i laser.

For de borgerlige partier er granskningskommissionen gaven, der aldrig holder op med at give. Hver dag med en ny afhøring med nye angrebspunkter. Efter årevis med kanonerne vendt mod hinanden – internt mellem de borgerlige partier og for Venstres vedkommende internt i folketingsgruppen – kan man nu vende dem mod en fælles modstander. Det har man det godt med hos de borgerlige. 

Det vil være historiens ironi, hvis minkskandalen bliver jordemoder for en genfødsel af SR-samarbejdet.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026