
27. maj 2024 kl. 08.25
På Kræftens Bekæmpelses årlige repræsentantskabsmøde er skuespiller Sofie Gråbøl blevet valgt som ny vicepræsident i foreningen.
Det skriver Kræftens Bekæmpelse i en pressemeddelelse.
Læs også
"På den ene eller anden måde rammer kræft de fleste af os, hvad enten vi bliver patienter eller pårørende. Derfor er kræftsagen en både vedkommende og vigtig sag, som jeg bakker op om," siger Sofie Gråbøl.
Gråbøl afløser tidligere landsholdsspiller Lars Christiansen, der takker af som vicepræsident. Hans valgperiode udløber, og han kan derfor ikke genvælges.
Udover Sofie Gråbøl består Kræftens Bekæmpelses præsidium fremadrettet af:
- Præsident Lykke Friis, der er direktør for Tænketanken Europa, forfatter, tidligere minister med mere
- Vicepræsident Hans Pilgaard, der er tv-vært og journalist
Læs også
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado





































