
Det er en vaskeægte bykonge, der vender tilbage til borgmesterkontoret, når kalenderen rammer 1. april. Michael Ziegler (K), der har været borgmester i Høje-Taastrup Kommune siden 2006, kan nemlig meddele, at han vender tilbage fra sin sygeorlov.
Det skriver Michael Ziegler i et opslag på Facebook.
”Som I ved, har jeg været igennem en hård behandling med kemoterapi og en ny stamcelletransplantation siden leukæmien kom tilbage i august. Men behandlingen er gået rigtig godt, og mine tal er fine,” skriver den Michael Ziegler, der har været i behandling for leukæmi.
Selvom han har raskmeldt sig fra 1. april, vender han først rigtigt tilbage til kontoret efter påske. Det skyldes, at han efter sin stamcellebehandling er sårbar over for infektioner.
”Jeg føler egentlig, at jeg har kræfter til at vende tilbage nu, men vi skal have smitteniveauet for luftvejsinfektioner i samfundet ned. Derfor har jeg aftalt med min læge, at jeg kan starte efter påske,” skriver han.
Michael Ziegler blev første gang sygemeldt med leukæmi i oktober 2022, hvor han efter en succesfuld behandling var tilbage på kontoret i maj 2023.
I august sidste år kunne Michael Ziegler overbringe den triste nyhed om, at kræften var vendt tilbage, og det derfor ville blive en begrænset valgkamp fra hans side.
Men nu kan han altså vende tilbage til borgmesterkontoret for anden gang, selvom en ting vil være anderledes denne gang.
”Hvis du møder mig, og rækker hånden frem til hilsen, så tag det ikke personligt, når jeg folder hænderne og siger “namasté”. Det er en hilsen, der har sin oprindelse i Indien og Nepal, og det betyder faktisk “Jeg bøjer mig for dig”. Det er da ret høfligt. Dermed slipper jeg for rigtig mange håndtryk, som jo er en smitterisiko,” skriver Michael Ziegler.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt









































