Jakob Elkjær
S kan næppe holde til, at uligheden stiger mere under en ny regering. Men det kommer den til

Jakob Elkjær
Fhv. pressechef i FH
SVM-regeringen blev ekstremt upopulær, fordi den var styret af et reformbegreb, der forudsætter, at vi kun kan gøre Danmark rigere ved at øge uligheden.
I gamle dage var reformer noget, der løftede de udsatte og dem i bunden. Lad os bare tage fat i det helt store dyr i åbenbaringen, som er forudsætningen for en relativt lige fordeling af goderne i det lille land, vi er så stolte af, når vi er på ferie:
Kanslergadeforliget fra 1933, der banede vejen for Steinckes socialreform og det moderne velfærdssamfund med styrket arbejdsløshedsunderstøttelse, bedre hjælp til ikke-forsikrede og rettigheder i stedet for fattighjælp.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat




































