Mandemagasinet Euroman skal - nok en gang - have ny chefredaktør. Valget er faldet på Karl Erik Stougaard, der bliver magasinets fjerde chefredaktør siden 2012.
Karl Erik Stougaard har været vidt omkring blandt danske medier, hvor han har besiddet flere lederposter - senest hos BT, hvor han fra 2015 og frem til avisens fusion med MetroXpress var chefredaktør.
Han har desuden været digital redaktionschef på Politiken, ligesom han i en årrække var ansat på Berlingske, blandt andet som nyhedsredaktør og avisens USA-korrespondent i Washington.
“Euroman har leveret noget af den bedste journalistik overhovedet herhjemme og har samtidig hjulpet mig og andre mænd til at afværge adskillige katastrofer i vores garderober, i vores roller som kærester, fædre og karrieremennesker og på andre fronter i tilværelsen, hvor vi trængte til at stramme op," siger den nye chefredaktør ifølge Egmont Publishing, der står bag udgivelsen af Euroman.
49-årige Karl Erik Stougaard afløser Kristoffer Zøllner, der ifølge Egmont stopper som chefredaktør efter gensidig aftale.
Indsigt
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat
- Dragsted brugte Messerschmidt som fugleskræmsel
















































