Anja Dalgaard-Nielsen
Tidligere efterretningschef skal lede ny geopolitisk satsning på CBS

Fra at rådgive toppolitikere til at hjælpe erhvervsledere. Det er udsigten for Anja Dalgaard-Nielsen, når hun tiltræder som leder for den nyoprettede forskningsplatform indenfor geopolitik og virksomhedssikkerhed på Copenhagen Business School (CBS).
Den tidligere efterretningschef for Forsvarets Efterretningstjeneste står nemlig til at skulle rådgive erhvervsledere i, hvordan de navigerer en verdensorden præget af øget geopolitisk spænding.
Det skriver CBS i en pressemeddelelse.
”Det står mere og mere klart, at hvis vi skal bevare Danmarks og Europas sikkerhed og velstand, skal der en bred indsats til, hvor ikke blot myndigheder, men også civilsamfund og virksomheder spiller vigtige roller," udtaler Dalgaard-Nielsen om sin nye rolle, der i praksis betyder, at hun skal samle og tydliggøre den forskning, der allerede findes på CBS, og som er relevant i en geopolitisk sammenhæng.
Anja Dalgaard-Nielsen var fra 2021 efterretningschef i Forsvarets Efterretningstjeneste, her kom hun til fra Politiets Efterretningstjeneste, hvor hun var afdelingschef med ansvar for analyse og forebyggelse. Hun fratrådte sin stilling hos FE tidligere i år.
Dalgaard-Nielsen er uddannet statskundskaber fra Aarhus Universitet og med en ph.d. fra John Hopkins School of Advanced International Studies i Washington DC. Hertil har hun forsket i blandt andet strategi, samfundssikkerhed og terrorisme, blandt andet som professor ved Universitetet i Stavanger, Institutchef ved Forsvarsakademiet, gæsteforsker ved Stanford Universitet og forsker på DIIS.
Ydermere har hun været udvalgt sammen med ni andre internationale eksperter til at rådgive daværende Nato generalsekretær Jens Stoltenberg om styrket sammenhængskraft i Nato.
Det er derfor et rent ud sagt forskningsfyrtårn, som nu har fundet sin nye hylde hos CBS.
Emner i denne artikel
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Fyringen af strammeren Stoklund har fået de blå til at lugte blod. Hans arvtager ser ingen reel forskel på de to




































