Køb abonnement
Annonce
Om  
Lars Findsen
Samuel Rachlin

Lars Findsen starter sikkerhedspolitisk tænketank

Foto: Nikolai Linares/Ritzau Scanpix
19. februar 2025 kl. 15.53

Lars Findsen, der er hjemsendt chef for Forsvarets Efterretningstjeneste*, bliver medstifter af en ny tænketank, der skal beskæftige sig med udenrigs, sikkerheds- og forsvarspolitik.

Det fremgår af en invitation til et møde om den kommende tænketank, som Altinget er i besiddelse af.

Bag tænketanken står ud over Findsen selv journalist Samuel Rachlin og formuerådgiver Helle Kammann. Det kommende møde om den nye tænketank afholdes på treårsdagen for ukrainekrigens start 24. februar.*

"Vi skal ruste os selv bedre til at varetage Danmarks nationale interesser i en geopolitisk virkelighed med krig, opbrud og en ny verdensorden, som ingen endnu kender formen på," lyder det i invitationen.

Tænketanken vil blandt andet samarbejde med udenlandske tænketanke og eksperter om "rettidige, nuancerede og modige analyser, prognoser og scenarier", skriver initiativtagerne.

Læs også

Findsen startede sit professionelle virke som embedsmand og siden da kontorchef i Justitsministeriet, hvorefter han i 2002 blev udnævnt til chef for Politiets Efterretningstjeneste (PET).

Fra 2007 og otte år frem var han departementschef i Forsvarsministeriet, indtil han i 2015 blev chef for Forsvarets Efterretningstjeneste (FE).

Lars Findsen er en af hovedpersonerne i den såkaldte FE-sag, der startede med, at han sammen med andre ledende FE-medarbejdere blev hjemsendt, efter at Tilsynet med Efterretningstjenesterne rettede hård kritik mod FE. 

Efter massiv overvågning blev Findsen i december 2021 varetægtsfængslet for at have røbet statshemmeligheder, og i 2022 rejste anklagemyndigheden og justitsministeren tiltale mod den hjemsendte FE-chef for at have brudt sin tavshedspligt.

1. november 2023 valgte regeringen og anklagemyndigheden dog helt at droppe sagen. 

Den nye tænketank stiftes på Christianshavn i København mandag 24. februar klokken 17:30.

Læs også

*Rettelse: Det fremgik tidligere, at Lars Findsen er tidligere FE-chef. Han er dog hjemsendt og derfor formelt stadig ansat hos FE. Personalesagen er endnu uafklaret. Det er desuden præciseret, at mødet om tænketanken mandag ikke formelt er et stiftende møde.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026