Fremover sidder der en norsk mand for bordenden, når Novo Nordisk holder bestyrelsesmøde. De har nemlig valgt norske Helge Lund som ny bestyrelsesformand.
Det skriver Novo Nordisk.
Den nye bestyrelsesformand, Helge Lund, har en fortid i oliebranchen, hvor han har været topchef i Aker Kværner, Statoil og senest BG Group.
Novo Nordisk satser dermed på en ny formand uden baggrund i medicinalindustrien, men med omfattende erfaring med ledelse af globale virksomheder.
Helge Lund var i forvejen menigt medlem af bestyrelsen, men overtager nu formandsposten efter Göran Ando, som ikke ønskede at genopstille.
Ud over den nye bestyrelsesformand blev Andreas Fibig og Martin Mackay valgt som nye medlemmer af bestyrelsen.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
Indsigt
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I årevis har institut målt partilederes popularitet. Nu sætter formand bundrekord
- Fravalgt V-profil så ikke nedsablingen i København komme: "Jeg tog det overhovedet ikke seriøst"
- Uenighederne stod i kø, da Troels Lund Poulsen sluttede sig til de blå partiledere
- Bankfusion giver fagbevægelsen trecifret millionudbytte og polstrer formuerne: "En gylden mulighed"














































