Køb abonnement
Annonce
Om  
Mickael Bech

Tidligere Vive-direktør vender tilbage som ny forskningschef

25. november 2020 kl. 17.54

Vive har ansat ny forsknings- og analysechef.

Valget er faldet på tidligere direktør Mickael Bech, der har valgt at vende tilbage til Vive.

Det oplyser Vive i en pressemeddelelse.

Den tiltrædende forsknings- og analysechef kommer fra en stilling som direktør ved UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole.

Derudover medbringer han erfaring som professor i sundhedsledelse ved Aarhus Universitet.

Jeg glæder mig meget til at vende tilbage til Vive i rollen som forsknings- og analysechef, hvor jeg kan kombinere mine ledelsesmæssige interesser med min interesse for at være med til at skabe og omsætte viden til gavn for det danske velfærdssamfund,” udtaler Mickael Bech i meddelelsen og fortsætter:

”Vive har stærke faglige miljøer, som bidrager med relevant viden af høj faglig kvalitet. Jeg ser meget frem til at fortsætte udviklingen af området for sundhed samt at fastholde et godt arbejdsmiljø sammen med medarbejderne.”

Mickael Bech var direktør i Vive fra perioden 2017 til 2018.

Han tiltræder som forsknings- og analysechef 11. januar 2021.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026