
6. maj 2024 kl. 09.50
Rud Pedersen meddeler tilføjelsen af to nye partnere til deres virksomhed. Administrerende direktør Jens Hjorth-Larsen og chef for 'advocacy' Maria Larsson er begge officielt tiltrådt som partnere.
Det skriver Rud Pedersen på Linkedin.
Læs også
"Ingen, som har arbejdet sammen med de to, kan være i tvivl om, at de er blandt Danmarks dygtigste rådgivere. Dertil spiller de begge centrale roller i implementeringen af vores nye organisation og strategi," udtaler Martin Løntoft, bestyrelsesformand for Rud Pedersen.
Jens Hjorth-Larsen har de seneste 15 måneder som direktør ledet en omstrukturering af Rud Pedersen, herunder en fusion med King Street.
Læs også
Omtalte personer
Emner i denne artikel
Indsigt
Lisbeth Knudsen73 årI dag
Strategidirektør, Altinget og Mandag Morgen, formand, Niras, Odense Symfoniorkester og Rønnow, Leth og Gori Arkitekter, Foreningen TjekDet, Medlem af bestyrelsen, Velux Fonden, Sjællandske Medier og Health Tech Hub Copenhagen.
Leif Gjørtz Christensen75 årI dag
Fhv. kommunalbestyrelsesmedlem (EL), Odder, fhv. direktør, Viborg Kommune (2009-14)
Simon Richard Nielsen50 årI dag
Ansv. chefredaktør, B.T. og Euroinvestor
- B 12 Folketingsbeslutning i henhold til grundlovens § 47 med hensyn til statsregnskabet for finansåret 2024 (Folketinget)Fremsat
- L 2 Lov om tillægsbevilling for finansåret 2025 (Finansministeriet)Fremsat
- B 93 Etablering af kursusordning for private til nedtagning af asbestholdige tage (Beskæftigelsesministeriet)Fremsat
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Tårerne flød, da Engel-Schmidt forlod Kulturministeriet og tog sine gode forbindelser med
- Tre dage med Samira Nawa: Et godt råd fra chefen, en bredside fra Pia K. og de første sager på ministerbordet
- Bertel Haarder: Det er tæt på blasfemisk at kalde det firkløverregeringen
- Mette Frederiksen har valgt sin foretrukne arvtager, lyder analysen. Danskerne er langt fra overbeviste
Nyhedsoverblik
Kom med til ministeroverdragelserne







































