
Statskundskabsprofessor Tim Knudsens 'Statsministeren' sætter ikke alene fokus på alle Danmarks statsministre siden 1848, men også de begivenheder, der formede deres tid. Og hvordan hver af dem i større eller mindre omfang gav deres bidrag til udviklingen af Statsministeriet, som med tiden er blevet et større og større magtapparat.
De første tre bind på intet mindre end 1711 sider er netop udkommet. Bind 4-5 udkommer i 2021. Altinget har sat tre historikere med speciale i hver deres historiske periode til at anmelde:
Bind 1: Kampen om regeringsledelsen 1848-1901
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- Ældre nægtes æg, kaffe og chokolade på københavnske plejehjem










































