Tredobling af EU-borgere på danske dagpenge i udlandet

Foto: SAS
Vi mangler svar på, om regeringen kan leve med, at den her voldsomme stigning bare fortsætter. For lige nu tyder alt på, at den vil fortsætte.
Hans Andersen (V)
Arbejdsmarkedsordfører
På få år er der sket en tredobling i antallet af udenlandske EU-borgere, der bruger muligheden for at tage danske dagpenge med til et andet EU-land for at søge arbejde.
EU's regler om social sikring giver således EU-borgere ret til i op til tre måneder at tage dagpenge med til et andet EU-land for at søge arbejde. Mens lidt færre danske statsborgere benyttede sig af denne mulighed sidste år, så er antallet af udenlandske EU-borgere, der tager danske dagpenge med sig ud af landet steget kraftigt hvert eneste år.
I 2009 tog 193 statsborgere fra andre EU-lande efter kortere eller længere tids arbejde i Danmark dagpenge med ud af landet, mens tallet var vokset til 575 i 2013, viser nye tal fra Beskæftigelsesministeriet.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant
- Dragsted har baglandets støtte, men ikke alle ønsker en regering med Løkke
- Rød tænketank advarer partier om at give efter for Løkkes skattelettelser: Vil øge uligheden "voldsomt"
- Bag Nato-chefens smil lurer frygten for topmøde-bombe fra Trump










































