Køb abonnement
Annonce

TV 2 Lorry bliver til TV 2 Kosmopol

Den nye kanal, TV2 Kosmopol, kommer til at have et større fokus på globale nyheder og nyheder, der går på tværs af regionen. 
Den nye kanal, TV2 Kosmopol, kommer til at have et større fokus på globale nyheder og nyheder, der går på tværs af regionen. Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
10. januar 2023 kl. 22.15

Natten mellem 10. og 11. januar skifter TV 2 Lorry navn og strategi og bliver til TV 2 Kosmopol. Hovedstadsområdet området må dermed vinke farvel til Lorry efter næsten 34 år.

Det oplyser tv-kanalen i en pressemeddelse.  

Navneskiftet og den nye strategi er foregået i al hemmelighed over det seneste år og uden forudgående varsel. 

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026