
Kristine Stenhuus bliver ny koncerndirektør i Udbetaling Danmark fra 15. november.
Det oplyser ATP i en pressemeddelelse.
Kristine Steenhus skal her være med til at sikre en effektiv administration af to ud af tre velfærdskroner igennem den digitale platform.
Hun kommer med bred ledelseserfaring af digitale organisationer fra hendes stillinger ved blandt andet NNIT og KMD, ligesom hun senest har været hos Accenture i en stilling som landechef for sundhed og offentlige tjenester.
"Vi har store digitale ambitioner for yderligere effektivisering af vores fælles velfærdssystem. Det er ambitioner, der kræver udvikling og innovation, og det har jeg stor tiltro til, at Kristine er den rette drivkraft for," siger Martin Præstegaard, administrerende direktør i ATP, om valget af Kristine Stenhuus.
Udbetaling Danmark er en offentlig myndighed, der står for udbetaling af en række offentlige ydelser og hører under ATP Koncernen.
Samtidig med den nye stilling fortsætter hun i sin bestyrelsespost hos IT Universitetet, men aftræder fra sin bestyrelsespost ved Dansk Industri.
Kristine Steenhus er uddannet civilingeniør i kemi fra DTU.
Artiklen var skrevet af
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker


































