Michael Starbæk Christensen er fremover manden, der skal hjælpe statsministeren med at holde det forkromede overblik over rigets udenrigspolitik. Han hentes ind fra posten som politisk direktør i Udenrigsministeriet, hvor han siden 2013 har assisteret skiftende udenrigsministre på samme vis.
Starbæks jobskifte er resultatet af den rokade i det danske diplomati, der startede, da EU-ambassadør Jeppe Tranholm-Mikkelsen blev hentet til Bruxelles tidligere på foråret. Han var ellers udset til posten som Danmarks næste ambassadør i USA, en post som afgående udenrigspolitisk rådgiver Lars Gert Lose nu i stedet besætter.
Således blev posten som udenrigspolitisk rådgiver altså ledig, og Thornings valg er faldet på Michael Starbæk Christensen, der også har tidligere har arbejdet i Statsministeriet.
Dengang var det som rådgiver for Anders Fogh Rasmussen (V) og Lars Løkke Rasmussen (V) under klimatopmødet i 2009. Klimasporet i hans karriere sendte ham videre til Bruxelles med Connie Hedegaard, men inden hendes femårige kommissærtid udløb, blev Starbæk hentet hjem igen – denne gang af Villy Søvndal, der dengang havde nøglerne til Udenrigsministeriet.
Her har han set flere ministre komme og gå – men nu er turen altså kommet til, at han selv rykker videre.
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"












































